Β Δημοτικού - 6 Φεβρουαρίου 2023

• Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή (B.M)

• Σελ. 55.
  • Τον πίνακα με την κλίση ουσιαστικών.
  • Αντιγραφή:

Βγήκες, ήλιε, κι έλαμψες

κι έλαμψε η πλάση,

ουρανοί και θάλασσες

και βουνά και δάση.

Τετράδιο Εργασιών (T.E)

• Σελ. 11,ασκ. 11

Πράσινο Tετράδιο

• Επανάληψη αφαίρεση με κρατούμενο
  • Επανάληψη πρόσθεση με κρατούμενο

Βιβλίο Μαθητή (B.M)

• Ανάγνωση: σελ. 55
  • Διαβάζω πολύ καλά τον πίνακα στην σελίδα 55
  • Ορθογραφία:

Βγήκες, ήλιε, κι έλαμψες

κι έλαμψε η πλάση,

ουρανοί και θάλασσες

και βουνά και δάση.

• Να κλίνω στο τετράδιο της αντιγραφής το ουσιαστικό ” η λαβή” σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

• Καθώς η βλάβη στο ηλεκτρικό δίκτυο δεν έχει αποκατασταθεί, αύριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά το ωρολόγιο πρόγραμμα. Θα σας σταλεί μέσω Email ο σύνδεσμος για τις ομάδες στο skype.
  • Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει δράσεις συλλόγων με εθελοντικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.
    Συμμετέχουμε στη δράση αλληλεγγύης «Ο Αϊ-Βασίλης άργησε μια μέρα» που διοργανώνει για 7η συνεχόμενη χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βάτραχοι».
    Μέχρι και τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023  συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας τρόφιμα μακράς διαρκείας και είδη πρώτης ανάγκης (αλεύρι, μακαρόνια, όσπρια, γάλα, κονσέρβες, απορρυπαντικά, πάνες για παιδιά και γυναίκες) για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ξάνθης που στηρίζει περισσότερες από 150 οικογένειες.
  • email: konstantinavoulki@gmail.com

Καλή εβδομάδα!