Β Δημοτικού - 14 Νοεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Διόρθωση των ασκήσεων στο Corpus Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα

• Σελ. 73,74,75
  • Αντιγραφή:

μπράβο, άντρας, πράσινος, βάτραχος, κροκόδειλος, Αρμπέν, ακορντεόν, άρπα, πορτοκαλί, αρκούδα

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• Σελ. 43, ασκ. 1
  • Σελ. 44, ασκ. 2,3
  • Σελ. 45, ασκ. 4
  • Σελ. 46, ασκ. 5,6

• Διόρθωση των ασκήσεων στο Corpus Επαναληπτικές ασκήσεις στα Μαθηματικά

• Σελ. 58,ασκ. 1,2

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Ανάγνωση: Σελ. 73(Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα) Σελ. 74 ( Στην χώρα των αινιγμάτων)
  • Ορθογραφία: σελ. 73

• Την Τετάρτη 16/11  θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων για την Β’ τάξη, από τις 13:30 μέχρι τις 14:20.
  • Παρακαλώ οι κασετίνες των μαθητών να είναι καθημερινά οργανωμένες και ολοκληρωμένες με τα απαραίτητα (μολύβια, σβήστρες, ξύστρες, ξυλομπογιές). Επίσης, να έχετε κάθε μέρα τα τετράδια μαζί σας.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Το νέο λογοτεχνικό βιβλίο είναι  “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” του Άρη Δημοκίδη. Το κόστος είναι: 6,90 ευρώ

Παρακαλώ να μου φέρετε τα χρήματα, όσοι δεν το έχουν.

• Παρακαλώ να έχουν όλοι οι μαθητές έναν φάκελο μέσα στην τσάντα για τα φυλλάδια.
  • Μοιράστηκε το επαναληπτικό της Γλώσσας. Παρακαλώ, να επιστραφεί  υπογεγραμμένο τον γονέα.

email: konstantinavoulki@gmail.com

Καλή εβδομάδα!!!!! ♡