Β Δημοτικού - 25 Σεπτεμβρίου 2023

Ενότητα 2η: “Με το σεις και με το σας”

• Β.Μ. σελ. 21, σελ.22-23 ασκ.1 (Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι)
  • Τ.Ε. σελ.11 ασκ.1 και 2
  • Αντιγραφή: από το κείμενο “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” σελ.22 ασκ.1 (Η Σερενάτα έχει ένα κρυφό όνειρο.).

Έλεγχος άσκησης

2Β: “Φτιάχνω αριθμούς μέχρι το 100 και τους συγκρίνω”

• σελ.17

Μελέτη Περιβάλλοντος

1.5 “Έχουμε κανόνες”

• Β.Μ. σελ.20

1.6 “Τι θα μάθουμε στο σχολείο”

• Β.Μ. σελ.21-22

Στην τάξη έγιναν οι σελίδες 6-7 από το Pupil’s book.

Ορθογραφία: από το κείμενο “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” σελ.22 ασκ.1 (Η Σερενάτα έχει ένα κρυφό όνειρο.).

Ανάγνωση: το κείμενο σελ. 22 “Η Σερενάτα στο Κανταδοχώρι” από Β.Μ.

Μοιράστηκαν οι δηλώσεις με τις δραστηριότητες. Μπορείτε να δηλώσετε μέχρι 2 (οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν μόνο αν δημιουργηθούν τμήματα τουλάχιστον 8 ατόμων). Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί συμπληρωμένη.

• Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο για τη Β΄ Δημοτικού είναι ο “Εγωιστής γίγαντας” του Oscar Wilde εκδόσεις Μίνωας. Το κόστος του βιβλίου είναι 11 ευρώ.
  • “Για να γιορτάσουμε κι εμείς την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών και να μάθουμε παίζοντας, θα φτιάξουμε τη δική μας “Μπουγάδα των Γλωσσών”. Θα χρειαστούμε ένα παλιό ρούχο που δεν φοράμε πια, σε ανοιχτή απόχρωση, όπως φανελάκι, μπλουζάκι ή ότι άλλο έχετε διαθέσιμο. Παρακαλούμε να το φέρετε στο σχολείο αύριο Τρίτη 26/9.”
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Καλή εβδομάδα!!