Β Δημοτικού - 26 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Ανάγνωση: σελ. 20 (Ο σιδηρόδρομος)
  • Αντιγραφή: σελ. 20 την 1η στροφή του ποιήματος.

Τρέχα, σιδηρόδρομε, τρέχα νύχτα ημέρα, φέρ’τους ταξιδιώτες σου σ’άλλους τόπους πέρα!

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• Σελ. 9, ασκ. 3,4

• Σελ. 17, ασκ. 6-8
  • Σελ. 18, ασκ. 1-4
  • Σελ. 19, ασκ. 5-10 (εκτός την άσκηση 6)

Μελέτη Περιβάλλοντος

1.5 Έχουμε κανόνες

Συζητήσαμε και γράψαμε τους κανόνες της τάξη μας.

Υποσχεθήκαμε ότι θα τους τηρούμε!

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Ανάγνωση: Σελ. 20 (Ο σιδηρόδρομος)
  • Ορθογραφία: Σελ. 20 την 1η στροφή του ποιήματος

• Eνόψει της ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών, την Τρίτη 27/9/2022 θα πραγματοποιηθούν από τους μαθητές των Α’ Β’ Γ’ τάξεων σχετικές δραστηριότητες στο μάθημα των Αγγλικών.
  •  Παρακαλώ, αύριο οι μαθητές να έχουν μαζί τους το Ανθολόγιο.
  • Παρακαλώ αύριο οι μαθητές να έχουν μαζί τους τον χάρακα τους.
  • Μοιράστηκαν σήμερα στα παιδιά δηλώσεις για δραστηριότητες. Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν σε κάποια από αυτές, παρακαλώ να φέρουν άμεσα τη δήλωση συμπληρωμένη.
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Επίσης, μοιράστηκε στα παιδιά Δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικο υλικού. Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τους γονείς.

1. Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο για τη Β΄ Δημοτικού είναι ο “Εγωιστής γίγαντας” του Oscar Wilde εκδόσεις “Μίνωας” και κοστίζει 9€. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα, όσοι δεν το έχουν στην βιβλιοθήκη τους.
  2. Παρακαλώ να φέρετε όλοι 56,20 ευρώ για τα βιβλία των Αγγλικών.
  3. Μοιράστηκε στα παιδιά ενημερωτικό φυλλάδιο για το μάθημα της πληροφορικής. Σε αυτό αναφέρεται και το κόστος των βιβλίων το οποίο είναι 36 ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.

Email: konstantinavoulki@gmail.com