Β Δημοτικού - 30 Ιανουαρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη Ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην κλίση ουσιαστικών.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Σελ. 50
  • Αντιγραφή:

Η νεροσφυρίχτρα: Είναι ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια των παιδιών στα παλιότερα χρόνια.  Είναι ένα είδος σφυρίχτρα.

Επαναληπτικές ασκήσεις στα μαθηματικά

• Σελ. 18, ασκ. 1-2-3.

Βιβλίο Μαθητή

• Σελ. 97, ασκ. 5,6,7,8,9,10

Λογοτεχνική Ώρα

Κάναμε πρόβες για την παρουσίαση του λογοτεχνικού βιβλίου που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Ανάγνωση: σελ. 50
  • Ορθογραφία:

• Παρακαλώ πολύ, αύριο να έχουν όλοι μαζί τα corpus β’ τεύχος Μαθηματικών.
  • Σήμερα την τελευταία ώρα παρουσιάστηκε ένα μικρό αφιέρωμα με βασικές πληροφορίες για τους Τρεις Ιεράρχες, τους Προστάτες των Γραμμάτων και της Παιδείας.
  • Στα τετράδια Γραφής έχουμε κολλήσει τα λόγια για την παρουσίαση του λογοτεχνικού μας βιβλίου στους μαθητές της Α’ τάξης.

Παρακαλώ πολύ να τα μάθετε απέξω. Την Τετάρτη θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου.

• Αύριο να έχετε όλοι μαζί σας το λογοτεχνικό βιβλίο ” Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία “

email: konstantinavoulki@gmail.com

Καλή εβδομάδα!!!