Β Δημοτικού - 28 Σεπτεμβρίου 2020

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Ενότητα 2 Με το <<σεις>> και με το <<σας>>- Κείμενο 6 “Πρωινό άστρο”

• Β.Μ.: σελ. 25.
  • Φυλλάδια γραμματικής: “Συλλαβές” σελ. 4, ασκ. 1, 2 σελ. 5, “Συλλαβισμός” σελ. 15, “Κανόνες συλλαβισμού” σελ. 16- 17.
  • Γράψαμε ως αντιγραφή τους τέσσερις πρώτους στίχους του ποιήματος.

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 8 “Ανακαλύπτω τη συμμετρία γύρω μου”

• Β.Μ.: σελ. 26, ασκ. 1, 2 σελ. 27.
  • Τ.Ε.: ασκ. α, β σελ. 20, ασκ. γ, δ σελ. 21.
  • Φυλλάδια: πρώτη και δεύτερη ασκ. σελ. 3, πρώτη ασκ. σελ. 4.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 2 ” Η συνοικία μου”- Κεφάλαιο 1 “Τι υπάρχει στη συνοικία”, 2 “Πάμε μια βόλτα”

• Β.Μ.: σελ. 23- 27.
  • Τ.Ε.: άσκηση σελ. 9.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε απ’το λογοτεχνικό βιβλίο ” Στη γειτονιά του ήλιου” της Λότης Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου τις σελ. 11- 13.

Ενότητα 2 Με το <<σεις>> και με το <<σας>>- Κείμενο 6 “Πρωινό άστρο”

• Β.Μ.: ανάγνωση το ποίημα σελ. 25, ορθογραφία τους τέσσερις πρώτους στίχους του ποιήματος.

Λογοτεχνική ώρα

• Απ’το λογοτεχνικό βιβλίο ” Στη γειτονιά του ήλιου” της Λότης Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τις σελ. 14- 28.

• Όσοι θα συμμετάσχετε σε κάποια δραστηριότητα παρακαλώ να φέρετε συμπληρωμένη την αίτηση μέχρι Τετάρτη 30/9.
  • Σας παρακαλώ να φέρετε 30 €  για τα βιβλία της Πληροφορικής.
  • Παρακαλώ πολύ να φέρετε 49,50 € για τα βιβλία των Αγγλικών και 6,15 € για το λογοτεχνικό βιβλίο “Στη γειτονιά του ήλιου” της Λότης Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.
  • Οι ώρες επικοινωνίας με την εκπαιδευτικό της τάξης είναι 12:05- 12:45 κάθε Πέμπτη.