Β Δημοτικού - 28 Μαΐου 2021

• Γράψαμε γνωστή, άγνωστη ορθογραφία και άσκηση στο μπλε τετράδιο.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Ανθολόγιο: “Φοβάμαι” σελ. 45- 46, γράψαμε γι’αντιγραφή “Ήρθε σιγανοπατώντας… να πετάξει”.
  • Φυλλάδια: δεύτερη ασκ. σελ. 49, σελ. 50.

Ενότητα 9- Κεφάλαιο 51- 54 “Επαναληπτικό”

• Τ.Ε.: ασκ. α, β, γ σελ. 38.

• Ανθολόγιο: ανάγνωση το κείμενο “Φοβάμαι” σελ. 45- 46, ορθογραφία “Ήρθε σιγανοπατώντας… να πετάξει”.

• Παρακαλώ πολύ να φέρετε 9,40 € για το νέο λογοτεχνικό βιβλίο μας “Μια θάλασσα πλαστικά” της Κατρίνας Τσάνταλη.
  • Παρακαλώ πολύ να φέρετε 1 € για την επίσκεψή μας στο Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 3 Ιουνίου.
  • Τη Δευτέρα στην κουζίνα του σχολείου μας θα φτιάξουμε παγωτό σάντουιτς (σοκολάτα- βανίλια). Παρακαλώ πολύ να φέρετε τα εξής υλικά:

Παναγιώτης– 2 κουτιά φυτική κρέμα

Αλέξανδρος– 2 κουτάκια γάλα εβαπορέ

Ελένη– 4 πακέτα πτι μπερ

Εβρέν– 1 κουβερτούρα γάλακτος, 1 σακουλάκι βανίλιες

Ισμαήλ και Μπεντιά– 1 σακουλάκι βανίλιες, 1 κουβερτούρα γάλακτος

Λυγερή– 2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα

• Την Τρίτη 1/6/2021 αν οι καιρικές συνθήκες το επιτρέψουν, θα πραγματοποιηθεί πικ-νικ στο χώρο του σχολείου. Παρακαλούμε όλα τα παιδιά να έχουν μαζί τους καπέλο, γυαλιά, μια αλλαξιά ρούχα, ψαθάκι/χαλάκι, να φορούν αντιηλιακό και να έχουν μαζί το κολατσιό/νερό τους για να γευματίσουν κατά τη διάρκεια του πικ-νικ.

Καλό Σαββατοκύριακο!