Β Δημοτικού - 4 Φεβρουαρίου 2021

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Φυλλάδια: δεύτερη και τρίτη ασκ. σελ. 27, πρώτη ασκ. σελ. 28, σελ. 29.
  • Ανθολόγιο: “Το ρολόι της Μάρως” σελ. 155- 156, γράψαμε γι’αντιγραφή “Πολύ εύκολο! … τι ώρα είναι”.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα “Περιγράφω το δωμάτιό μου”.

Μελέτη περιβάλλοντος

Mini project: “Πώς επικοινωνούμε;”

• Επισκεφθήκαμε την βιβλιοθήκη του λυκείου και ξεναγηθήκαμε σε αντικείμενα και μέσα, τα οποία τα χρησιμοποιούσαν τα παλιότερα χρόνια για να επικοινωνούν.

• Ανθολόγιο: ανάγνωση το κείμενο “Το ρολόι της Μάρως” σελ. 155- 156, ορθογραφία “Πολύ εύκολο! … τι ώρα είναι”.

• Παρακαλώ πολύ αύριο να έχετε μαζί σας μόνο το ανθολόγιο, το μπλε τετράδιο (γραφής 1) και το πράσινο τετράδιο.
  • Αύριο θα επισκεφθούμε την λίμνη Βιστωνίδα με σχολικό λεωφορείο του σχολείου μας. Τα παιδιά θα συνοδεύονται από τις δασκάλες τους. Όποιος έχει κιάλια, παρακαλώ να τα φέρει μαζί του.
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει μαζί του μία τσάντα με φαγητό και νερό.
  • Για τη Δευτέρα 8/ 2: Παρακαλώ πολύ να βρείτε τραγούδια, ποιήματα ή αινίγματα με θέμα τα φυτά.
  • Παρακαλώ πολύ να φέρετε υπογεγραμμένο το τεστ των Μαθηματικών.