Β Δημοτικού - 13 Ιανουαρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• σελ. 34
  • Αντιγραφή:

Η λέξη που ψάχνεις στο λεξικό είναι γραμμένη με χρωματιστά έντονα γράμματα και ονομάζεται λήμμα.

Τετράδιο Εργασιών ( Τ.Ε)

• σελ. 70, ασκ. 13

Γράψαμε το επαναληπτικό των Μαθηματικών.

Λογοτεχνική Ώρα

Σχολιάσαμε τις Λογοτεχνικές μας σελίδες.

Αποφασίσαμε να παρουσιάσουμε το βιβλίο “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” στους φίλους μας, στους μαθητές της Ά τάξης.
Από βδομάδα θα ξεκινήσουμε να μοιράζουμε λόγια, ώστε να τα μάθουμε και να παρουσιάσουμε το βιβλίο στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

• Ορθογραφία:

• Να κλίνω τα ουσιαστικά ” η φωλιά” και “ο χτίστης” σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

Επανάληψη τις προπαίδειες που έχουμε κάνει.

• Σήμερα μοιράστηκε το Επαναληπτικό των Μαθηματικών.

Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τον γονέα.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να έχουν στο ράφι τους μπλοκ ζωγραφικής, ξυλομπογιές και μαρκαδόρους.
  • Το νέο μας λογοτεχνικό Βιβλίο είναι “Ο γύρος του κόσμου σε 8ο ημέρες” του Ι. Βερν, εκδόσεις Παπαδόπουλος.

Παρακαλώ όσοι δεν το έχουν, να με ενημερώσετε με email μέχρι την Κυριακή, ώστε να γίνει η παραγγελία. Για το χρηματικό ποσό θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες.

email: konstantinavoulki@gmail.com

Καλό Σαββατοκύριακο!!!