Β Δημοτικού - 15 Δεκεμβρίου 2023

Pupil’s book σελ. 15 ασκ. 4

Να κλίνετε στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά: η γυναίκα, η κουρτίνα και η καρέκλα

Να διαβάσετε την προπαίδεια 1-11

Παρακαλώ να μάθετε τα λόγια σας πολύ καλά!

• Μοιράστηκαν τα ρούχα της παράστασης. Πάνω στη σακούλα έχουμε σημειώσει τι πρέπει να φοράνε εκείνη την ημέρα.
  • Τη μέρα της γιορτής θα πραγματοποιηθεί bazaar.  Μπορείτε να φέρετε ότι επιθυμείτε (κατασκευές, φαγώσιμα, κ.α.) και  τα έσοδα θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.
  • Ανταλλαγή δώρων: Να αγοράστε ένα μικρό δωράκι αξίας 10-15 ευρώ για το συμμαθητή ή τη συμμαθήτριά σας. Η ανταλλαγή δώρων θα γίνει στις 20/12/2023. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην πείτε σε κανέναν το όνομα του παιδιού που σας έτυχε στην κλήρωση. Ας το κρατήσουμε για έκπληξη!!
  • Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλούς γονείς για την οργάνωση Χριστουγεννιάτικου catering κατά τη διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης παράστασης. Το κόστος που αναλογεί σε κάθε μαθητή είναι 4 ευρώ. Παρακαλούμε αν είναι δυνατόν να τακτοποιηθεί (το κόστος) μέχρι την Πέμπτη 14/12.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Καλό Σαββατοκύριακο!!

Companion σελ. 8: 2 φορές αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις 11,12,18,22,23,24,25

1 φορά αντιγραφή το ρήμα BE = ΕΙΜΑΙ (κατάφαση, άρνηση) + σύντομος τύπος