Β Δημοτικού - 15 Απριλίου 2022

• Ασχοληθήκαμε με ένα φυλλάδιο ασκήσεων.

• Να ολοκληρώσετε το φυλλάδιο με τις ασκήσεις και να το έχετε μαζί σας την πρώτη μέρα μετά τις γιορτές.
  • Στις 3/5 θα γράψουμε επαναληπτικό στη Γλώσσα. Παρακαλώ πολύ να κάνετε επανάληψη: ρήματα (-ω, -ίζω, -εύω και -ώνω), ουδέτερα ουσιαστικά σε -ι και -μα, θηλυκά σε -η, επίθετα σε -ος -η -ο, μετοχές σε -όντας  και -ώντας και τους χρόνους (Ενεστώτας και Παρατατικός). Τα κείμενα κεφ.19 ”Απελευθέρωση πουλιών” σελ.19 και κεφ.20 ”Η χελώνα καρέτα καρέτα” σελ.37

• Να κάνετε στο πράσινο τετράδιο 2 φορές αντιγραφή την προπαίδεια του 1-11.

Την 3η ώρα παρακολουθήσαμε την παρουσίαση λογοτεχνικού βιβλίου – παράσταση της Α’ δημοτικού για τους μύθους του Αισώπου.

Την 4η και 5η ώρα τραγουδήσαμε τα κάλαντα του Λαζάρου σε όλο το προσωπικό και τους μαθητές του σχολείου και παίξαμε το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού με σοκολατένια αυγουλάκια.

Καλό Πάσχα με υγεία!!!!