Β Δημοτικού - 15 Σεπτεμβρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Ενότητα 1η: “Στο δρόμο για το σχολείο”

• Β.Μ. σελ.15 ασκ.4 “Δε μ’ ακούς;”, σελ.16-17 ασκ.5
  • Αντιγραφή στο Γραφής 1: Τις προτάσεις με τα έντονα γράμματα ‘Έλα, έλα αγοράκι, έλα, έλα κοριτσάκι. Είμαι το Φθινόπωρο.” σελ.15 ασκ.4

Ξεκινήσαμε ένα επαναληπτικό φυλλάδιο. Θα το ολοκληρώσουμε μέσα στην τάξη.

Παραγωγή Λόγου

Γράψαμε έκθεση στο κίτρινο τετράδιο με θέμα: “Τα σχολεία άνοιξαν” και τους δόθηκαν οι παρακάτω λέξεις για να τις χρησιμοποιήσουν στην έκθεσή τους: πρόγραμμα, αγιασμός, αίθουσα, πόρτες, εργασίες, σχολείο, άνοιξαν, πράγματα, καλή σχολική χρονιά.

Ορθογραφία: Τις προτάσεις με τα έντονα γράμματα ‘Έλα, έλα αγοράκι, έλα, έλα κοριτσάκι. Είμαι το Φθινόπωρο.” σελ.15 ασκ.4

Ανάγνωση: το κείμενο ” Δε μ’ ακούς;” σελ.15 ασκ.4 από το Β.Μ.

• Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο για τη Β΄ Δημοτικού είναι ο “Εγωιστής γίγαντας” του Oscar Wilde εκδόσεις Μίνωας. Το κόστος του βιβλίου είναι 11 ευρώ.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Παρακαλώ πολύ για την Παραγωγή Λόγου να πάρετε ένα κίτρινο τετράδιο εκθέσεων (με περιθώριο).
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.
  • Παρακαλώ να ντύσετε όλα τα βιβλία και να τα φέρετε για να μείνουν στο ράφι
    τα βιβλία: Μελέτη Περιβάλλοντος, το Ανθολόγιο και το Λεξικό
    τα τετράδια: το Πρόχειρο, το Ευρετήριο, καθώς και ο φάκελος της Μουσικής.
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Σήμερα μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Καλό Σαββατοκύριακο!!