Β Δημοτικού - 17 Δεκεμβρίου 2021

• Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Από το corpus ”Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα” σελ.13-14

Παραγωγή Λόγου

• Στο κίτρινο τετράδιο με θέμα ” Πως περιμένω να περάσω τα φετινά Χριστούγεννα ”

• Κεφ.23 ”Υπολογίζω με πολλούς τρόπους. Το συμπλήρωμα του 100” σελ.67 ασκ.5-7

Εργαστήριο Δεξιοτήτων

• Πρόβα για τη γιορτή

• Τη Δευτέρα θα ασχοληθούμε με το Ανθολόγιο. Παρακαλώ να το έχετε μαζί σας.
  • Να κλίνω στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά η καρδιά και η μέλισσα (ενικός και πληθυντικός αριθμός)

• Τη Δευτέρα και Τρίτη θα πραγματοποιηθεί η βιντεοσκόπηση του θεατρικού. Παρακαλώ όλοι να φοράτε τα ρούχα που έχουμε συνεννοηθεί. Μη ξεχάσετε να φέρετε όσοι έχετε πάρει τα αυτάκια ξωτικού και οπωσδήποτε τα σκουφάκια του Αϊ-Βασίλη.
  • Τις 2 τελευταίες ώρες κάναμε πρόβα για τη γιορτή.
  • Τη Δευτέρα θα ασχοληθούμε με το Ανθολόγιο. Παρακαλώ να το έχετε μαζί σας.
  • Παρακαλώ πολύ να μάθετε καλά τα λόγια σας από το χριστουγεννιάτικο θεατρικό που σας μοίρασα.
  • Μαθαίνω πολύ καλά την ορθογραφία μου.
  • Μαθαίνω πολύ καλά την προπαίδεια.
  • Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας. Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.

Καλό Σαββατοκύριακο!!