Β Δημοτικού - 27 Οκτωβρίου 2023

Γράψαμε γνωστή ορθογραφία

Εξάσκηση στην ανάγνωση

Παραγωγή Λόγου

Γράψαμε το θέμα της έκθεσης στο κίτρινο τετράδιο ”Το αγαπημένο μου παιχνίδι”

Από το corpus ”Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα” τις κυκλωμένες ασκήσεις στη σελ.21 και 22

Παραγωγή Λόγου

Να γράψετε την έκθεση που γράψαμε στο κίτρινο τετράδιο. Θα σας βοηθήσει το corpus ”Παραγωγή Λόγου” με τις ερωτήσεις και τις λέξεις κλειδιά στη σελ.14

• Παρακαλώ πολύ να φέρετε 35 ευρώ για τα βιβλία της Πληροφορικής.
  • Παρακαλώ πολύ όποιος δεν έκανε τη λογοτεχνική σελίδα να μου την φέρει τη Δευτέρα.
  • Το καινούριο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι ”Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” του Άρη Δημοκίδη, εκδόσεις Μεταίχμιο. Το κόστος του είναι 6,90 ευρώ.

• Την Δευτέρα 30/10 θα διοργανωθεί πάρτυ για το Halloween. Όσα παιδάκια θέλουν μπορούν να έρθουν με τις στολές τους. Όλα τα παιδιά πρέπει να φέρουν σνακ της αρεσκείας τους (καραμέλες, σοκολατάκια κλπ.) για το trick or treat.
  • Την Τρίτη 31/10/23 θα επισκεφτεί το σχολείο μας ο ROLO ο χαρακτήρας των Αγγλικών βιβλίων. Οι μικροί μας μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουνε μαζί του και να μιλήσουνε στα Αγγλικά.