Β Δημοτικού - 5 Νοεμβρίου 2021

• Από το corpus ”Παραγωγή λόγου” σελ.10

• Κεφ.13 ”Γνωρίζω καλύτερα τα γεωμετρικά στερεά” σελ.43 ασκ.4-7

Εργαστήριο Δεξιοτήτων

• Φύλλα εργασίας σχετικά με την ανακύκλωση

• Τη Δευτέρα 8/11 θα γράψουμε επαναληπτικό στη Γλώσσα. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  1. Να βάζω τις λέξεις σε αλφαβητική σειρά
  2. Τους μήνες και τις ημέρες της εβδομάδας
  3. Τα σημεία στίξης (από Β.Μ. σελ.62 Ενότητα 7)
  4. Το αυ και το ευ (από το Β.Μ. σελ.49 Ενότητα 5 και το corpus ”Η γραμματική μου” σελ.11)
  5. Τα κείμενα Β.Μ. Ενότητα 4 σελ.37 ”Ο φτεροπόδαρος” και Ενότητα 5 ”Η διαφήμιση” σελ.44

• Όσοι επιθυμείτε να αγοράσετε τις φιγούρες του Καραγκιόζη το κόστος είναι 10 Ευρώ.
  • Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο είναι “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” του Άρη Δημοκίδη. Το κόστος του βιβλίου είναι 6,90 ευρώ.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να πάρουν ένα λεπτό ντοσιέ που να αναγράφεται το όνομα τους για να βάζουμε εκεί τα κριτήρια αξιολόγησης.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι οι μαθητές από 3€ για την παράσταση του Καραγκιόζη που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας την Δευτέρα 8/11/2021. Παρακαλώ πολύ τη Δευτέρα τα παιδιά να φέρουν τα χρήματα.

Καλό Σαββατοκύριακο!!