Β Δημοτικού - 1 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι,

Ανθολόγιο

• Ανάγνωση: σελ.111
  • Αντιγραφή:

Μπάλες μπάλες και κεράκια

κι αναμμένα φαναράκια

και παιχνίδια κι αγγελούδια

κι άλλα χίλια δυο καλούδια.

Σήμερα μοιράστηκε το corpυs Β’  Τεύχος επαναληπτικές ασκήσεις στα Μαθηματικά. Παρακαλώ πολύ να επιστρέψετε το προηγούμενο τεύχος όλοι την Παρασκευή.

• σελ. 1, ασκ. 1
  • σελ. 2, ασκ. 2′
  • σελ. 3

pupils book p. 22-25

Ανθολόγιο

• Ανάγνωση: σελ.111
  • Ορθογραφία:

Μπάλες μπάλες και κεράκια

κι αναμμένα φαναράκια

και παιχνίδια κι αγγελούδια

κι άλλα χίλια δυο καλούδια.

• Στο τετράδιο Αντιγραφής να κλίνω το ουσιαστικό ο ράφτης” σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

αντιγραφή 2 φορές και ορθογραφία

mum = μαμά

no = όχι

open = ανοίγω

pen = στυλό

• Σήμερα την 4η ώρα στολίσαμε το δέντρο της τάξης μας και ακούσαμε/τραγουδήσαμε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
  • Αύριο να έχουν ΟΛΟΙ το κίτρινο τετράδιο παραγωγής Λόγου και το Λογοτεχνικό Βιβλίο “Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία”.
  • Μοιράστηκε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα των Μαθηματικών. Παρακαλώ να το επιστρέψετε υπογεγραμμένο από τον γονέα.
  • Παρακαλώ όλοι να μαθητές να μάθουν απ’ έξω τα λόγια τους για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Παρακαλώ έως την Παρασκευή 2 /12 /22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).

Καλό Μήνα!!!  ~> 25 μέρες για τα Χριστούγεννα!!! ☆

email: konstantinavoulki@gmail.com