Β Δημοτικού - 15 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή

Στον δρόμο για το σχολείο

•  Ανάγνωση το ποίημα “Τα φύλλα” σελ. 13
  • Αντιγραφή στο Γραφής 2: τη πρώτη στροφή του ποιήματος “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….μακρινό) σελ.13.

Παραγωγή Λόγου

Γράψαμε παραγωγή λόγου στο κίτρινο τετράδιο με θέμα: “Οι πρώτες μέρες στο σχολείο ” και τους δόθηκαν οι παρακάτω λέξεις για να τις χρησιμοποιήσουν στην έκθεσή τους:

πρόγραμμα, αγιασμός, αίθουσα, σχολείο, άνοιξαν, σχολική χρονιά, συμμαθητές.

revision

Βιβλίο Μαθητή

• Ορθογραφία: πρώτη στροφή του ποιήματος “Τα φύλλα” (Φθινόπωρο φτάνει….μακρινό) σελ.13
  • Ανάγνωση: το ποίημα ” Τα Φύλλα “

• Παρακαλώ να ελέγχετε καθημερινά τα καθήκοντα.
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Επίσης, μοιράστηκε στα παιδιά Δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τους γονείς.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 56,20 ευρώ για τα βιβλία των Αγγλικών
  • Να ντυθούν τα σχολικά βιβλία με διαφανές αυτοκόλλητο.

Τα βιβλία: Μελέτη Περιβάλλοντος (Βιβλίο Μαθητή και Τετράδιο Εργασιών), το Ανθολόγιο, το Εικονογραφήμενο λεξικό της προηγούμενης ταξης θα μείνουν στο ράφι της τάξης.

• Παρακαλώ να ελέγξετε αν υπάρχει στην βιβλιοθήκη σας το βιβλίο “Ο εγωιστής γίγαντας“, του συγγραφέα Όσκαρ Ουάιλντ, εκδόσεις “Μίνωας και να με ενημερώσετε. Για όσους δεν το έχουν θα το παραγγείλει το σχολείο και θα σας ενημερώσουμε για το κόστος του βιβλίου εγκαίρως.