Β Δημοτικού - 26 Οκτωβρίου 2023

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία

Εξάσκηση στην ανάγνωση

• Β.Μ. ”Σαν παραμύθι” σελ.60-61
  • Β.Μ. σελ.62 και 63
  • Αντιγραφή: Β.Μ. (Μια φορά κι έναν καιρό…μαζί.) σελ.60
  • Τ.Ε. ασκ.1 και 2 σελ.35

Alphabet book σελ. 32

Ανάγνωση: Β.Μ. ”Σαν παραμύθι” σελ.60

Ορθογραφία: Β.Μ. (Μια φορά κι έναν καιρό…μαζί.) σελ.60

Για αύριο:

Παρακαλώ πολύ να έχετε μαζί σας μόνο τα τετράδια, το βιβλίο της Γλώσσας και το κίτρινο τετράδιο.

• Παρακαλώ πολύ να φέρετε 35 ευρώ για τα βιβλία της Πληροφορικής.
  • Παρακαλώ πολύ όποιος δεν έκανε τη λογοτεχνική σελίδα να μου την φέρει τη Δευτέρα.
  • Να μάθετε πάρα πολύ καλά το ποίημά σας.
  • Το καινούριο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι ”Το παιδί που δεν αγαπούσε τα βιβλία” του Άρη Δημοκίδη, εκδόσεις Μεταίχμιο. Το κόστος του είναι 6,90 ευρώ.
  • Αύριο, θα γίνει μάθημα τις πρώτες δύο ώρες. Οι μαθητές θα σχολάσουν 13:40, εκτός από εκείνους που έχουν επιλέξει ρομποτική και πιάνο ή κιθάρα, οι οποίοι θα σχολάσουν 14:30.
  • Την Δευτέρα 30/10 θα διοργανωθεί πάρτυ για το Halloween. Όσα παιδάκια θέλουν μπορούν να έρθουν με τις στολές τους. Όλα τα παιδιά πρέπει να φέρουν σνακ της αρεσκείας τους (καραμέλες, σοκολατάκια κλπ.) για το trick or treat.