Β Δημοτικού - 8 Φεβρουαρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• σελ. 61-62-63

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• σελ. 13, ασκ. 1
  • σελ. 14, ασκ. 3,4
  • Αντιγραφή:

μαμά, μπαμπάς, αδελφός, αδελφή, παππούς, γιαγιά, εγγονός, εγγονή,  θείος, θεία, ξάδελφος, ξαδέλφη, προπάππους, προγιαγιά

Όλοι είναι συγγενείς.

Εικαστικά

Με αφορμή την Ενότητα ” Με προσκαλούν και προσκαλώ” (Β.Μ, σελ. 61,ασκ. 5)

Αποφασίσαμε να φτιάξουμε την δική μας πρόσκληση.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• Ανάγνωση: σελ. 63
  • Ορθογραφία:

Όλοι είναι συγγενείς.

• Κάνω επανάληψη όλες τις προπαίδειες
  • Γράφω στο πράσινο τετράδιο την προπαίδεια του 6 και του 7 χωρίς να την βλέπω.

• Παρακαλώ πολύ για την Παρασκευή να φέρετε όλοι από ένα ποτήρι μιας χρήσης (Χάρτινο)
  • Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει δράσεις συλλόγων με εθελοντικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.
    Συμμετέχουμε στη δράση αλληλεγγύης «Ο Αϊ-Βασίλης άργησε μια μέρα» που διοργανώνει για 7η συνεχόμενη χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βάτραχοι».
    Μέχρι και τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας τρόφιμα μακράς διαρκείας και είδη πρώτης ανάγκης (αλεύρι, μακαρόνια, όσπρια, γάλα, κονσέρβες, απορρυπαντικά, πάνες για παιδιά και γυναίκες) για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ξάνθης που στηρίζει περισσότερες από 150 οικογένειες.

Η βλάβη αποκαταστάθηκε πλήρως. Από αύριο επιστρέφουμε στο σχολείο!

• email: konstantinavoulki@gmail.com