Β Δημοτικού - 14 Σεπτεμβρίου 2022

Στον δρόμο για το σχολείο

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Σελ. 12,  ασκ. 1 (Ανάγνωση)
  • Σελ. 12, αντιγραφή τις λεξούλες [αλεπού, καράβι, σοκολάτα, πόδι, πινέλο, μήλο, παράθυρο, πελεκάνος] στο τετράδιο Γραφής 1“.

Βιβλίο Μαθητή

Τι έμαθα στην Α’ τάξη

• Σελ. 9, ασκ. 4,5,6
  • Σελ. 10, ασκ. 1,2,3

• Ορθογραφία : αλεπού, καράβι, σοκολάτα, πόδι, πινέλο, μήλο, παράθυρο, πελεκάνος
  • Ανάγνωση : Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.) Σελ. 12 ασκ. 1 μαζί με τις 8 λέξεις.

Όσοι μαθητές δεν είχαν τετράδιο “Γραφής 1”  να αντιγράψουν τις 8 λέξεις από το Βιβλίο Μαθητή σελ.12 (αλεπού, καράβι, σοκολάτα, πόδι, πινέλο, μήλο, παράθυρο, πελεκάνος)

• Παρακαλώ να ελέγχετε καθημερινά τα καθήκοντα.
  • Αύριο να έχετε μαζί σας τα δύο μπλε τετράδια (Γραφής 1 και Γραφής 2) και το τετράδιο (παραγωγής λόγου).
  • Για το μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Επίσης, σήμερα μοιράστηκε στα παιδιά Δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τους γονείς.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 56,20 ευρώ για τα βιβλία των Αγγλικών
  • Να ντυθούν τα σχολικά βιβλία με διαφανές αυτοκόλλητο.

Τα βιβλία: Μελέτη Περιβάλλοντος (Βιβλίο Μαθητή και Τετράδιο Εργασιών), το Ανθολόγιο, το Εικονογραφήμενο λεξικό της προηγούμενης ταξης. Θα μείνουν στο ράφι της τάξης.

• Παρακαλώ να ελέγξετε αν υπάρχει στην βιβλιοθήκη σας το βιβλίο “Ο εγωιστής γίγαντας“, Όσκαρ Ουάιλντ, εκδόσεις “Μίνωας” και να με ενημερώσετε όσοι δεν το έχουν, για να το παραγγείλει το σχολείο.