Β Δημοτικού - 30 Νοεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• σελ.23

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• σελ. 62, ασκ. 5,6,7
  • σελ.63, ασκ. 8
  • Αντιγραφή:  σύννεφα, γράμματα, τέσσερα, θάρρος, Ελλάδα, Σάββατο, μέλισσα, θάλασσα, άμμος

• σελ. 72-73

• Επανάληψη: τον πίνακα στην σελίδα 22
  • Ορθογραφία:

σύννεφα, γράμματα, τέσσερα, θάρρος, Ελλάδα, Σάββατο, μέλισσα, θάλασσα, άμμος

• Να κλίνω στο τετράδιο Αντιγραφής το ουσιαστικό: ο πολίτης σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

• Μαθαίνω την προπαίδεια του 2 και του 4 από την σελίδα 72
  • Να γράψετε 2 φορές στο πράσινο τετράδιο Μαθηματικών την προπαίδεια του 2 και του 4

• Σήμερα την 3η και 4η ώρα πραγματοποιήθηκε πρόβα για την χριστουγεννιάτικη παράσταση!
  • Αύριο ΟΛΟΙ να έχουν μαζί τους το Ανθολόγιο.
  • Το νέο λογοτεχνικό βιβλίο είναι “Δώσε την αγάπη” της Α. Βαρελλά. Το κόστος είναι: 8,50 ευρώ

Παρακαλώ να μου φέρετε τα χρήματα, όσοι δεν το έχουν.

• Μοιράστηκε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα των Μαθηματικών. Παρακαλώ να το επιστρέψετε υπογεγραμμένο από τον γονέα.
  • Παρακαλώ όλοι να μαθητές να μάθουν απ’ έξω τα λόγια τους για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.
  • Αύριο θα πραγματοποιηθεί στολισμός του σχολείου και όλων των τάξεων. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από κάποιο στολιδάκι να κρεμάσουν στο δέντρο μας. Προαιρετική είναι και η χριστουγεννιάτικη ενδυμασία/αξεσουάρ.

Παρακαλώ έως την Παρασκευή 2 /12 /22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).

email: konstantinavoulki@gmail.com