Β Δημοτικού - 9 Μαρτίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Β.Μ. ”Πατρίδα” και ”Ελλάδα” σελ.19
  • Β.Μ. ουσιαστικά σε -μα σελ.20
  • Αντιγραφή: Β.Μ. (Μια άσπρη…ουρανός.) σελ.19
  • Τ.Ε. ασκ.1 σελ.39

• 6ο Επαναληπτικό μάθημα σελ.112-113 ασκ.1-4,6,8 και 9

activity book p. 42-45

• Ανάγνωση: Β.Μ. ”Πατρίδα” και ”Ελλάδα” σελ.19
  • Ορθογραφία: Β.Μ. (Μια άσπρη…ουρανός.) σελ.19

copy & dictation / companion p. 32 from ”skirt” to ”T-shit”

• Τη Δευτέρα 14/3 θα γράψουμε επαναληπτικό στα Μαθηματικά. Παρακαλώ να κάνετε επανάληψη την προπαίδεια, τις κάθετες προσθέσεις-αφαιρέσεις και τα χαρτονομίσματα.
  • Αύριο Πέμπτη 10/3/2022 οι μαθητές θα επισκεφθούν  το μουσείο παιδικής τέχνης ”Η Οικουμένη” και θα παρακολουθήσουν από τη ζωγράφο κ. Λίτα Μαυρογένους βιωματική παρουσίαση με θέμα τον ζωγράφο Αλέξη Ακριθάκη. Θα πρέπει να έχουν μαζί τους μαρκαδόρους ή ξυλομπογιές και 5 ευρώ για τη συμμετοχή τους.
  • Μοιράστηκε στα παιδιά το κριτήριο αξιολόγησης της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να το φέρετε μέχρι την Παρασκευή 11/3 υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Την Παρασκευή 11/3/2022  θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο σχολείο μας από την συγγραφέα Βούλα Γιαγκάζογλου Παπούδα. Παρακαλώ να φέρετε 9ευρώ για το λογοτεχνικό της βιβλίο ”Στη μέση του πουθενά”.