Β Δημοτικού - 6 Φεβρουαρίου 2024

Γράψαμε γνωστή, άγνωστη ορθογραφία και άσκηση

Εξάσκηση στην ανάγνωση

• Από το corpus ”Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα” σελ.23-26
  • Ανθολόγιο: ”Ο μικρός κάστορας και η ηχώ” σελ.101-104

5ο Επαναληπτικό μάθημα

• Β.Μ. ασκ.6, 7 και 8 σελ.97

Pupil’s book σελ 24

Ανάγνωση: Ανθολόγιο (Ο μικρός κάστορας…μόνος του.) από το ”Ο μικρός κάστορας και η ηχώ” σελ.101

Άσκηση: να κλίνετε στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά η αστραπή και η μάχη (ενικός και πληθυντικός αριθμός)

Companion σελ. 13 (αντιγραφή και ορθογραφία το κίτρινο κουτάκι)

• Παρακαλώ πολύ, για το διαγωνισμό του Πυθαγόρα πρέπει να μου στείλετε άμεσα το email με το οποίο θα λάβετε μέρος στο διαγωνισμό.

• Αύριο 7/02 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή στο “Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης”. Το κόστος είναι 1 ευρώ.
  • Αύριο να έχετε μαζί σας τα τετράδιά σας, το Ανθολόγιο, τα βιβλία της Γλώσσας και μια μικρή τσάντα για την εκδρομή.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν μία φωτογραφία τους που να φαίνεται καθαρά το πρόσωπο για να φτιάξουμε ένα άλμπουμ της τάξης μας.
  • Μοιράστηκε το τεστ των Μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Παρακαλώ πολύ να διαβάζετε καθημερινά την προπαίδεια.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.

Για τη συμμετοχή σας, χρειάζεται να προσκομίσετε και ένα mail, το οποίο θα χρησιμοποιήσετε κατά το διαγωνισμό.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com