Β Δημοτικού - 6 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη Ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

• σελ. 42, 43
  • Αντιγραφή:

Το αστεράκι όμως γρήγορα βαρέθηκε να βλέπει μόνο δέντρα, τα οργωμένα χωράφια, τα πλοία και τους ελέφαντες στην Ινδία.

Βιβλίο Μαθητή

• σελ. 76 (εισαγωγή στην προπαίδεια του 7)

• Ορθογραφία: σελ. 42-43

• Σελ. 76

Μαθαίνω και γράφω 2 φορές στο πράσινο τετράδιο των Μαθηματικών την προπαίδεια του 7

• Αύριο θα παρακολουθήσουμε χριστουγεννιάτικη παράσταση στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Πλατείας.

Παρακαλώ πολύ να έχετε μαζί σας μια μικρή τσαντούλα με το τετράδιο της Ορθογραφίας και το Λογοτεχνικό βιβλίο.

• Μοιράστηκε στους μαθητές η υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη Δράμας, την Τετάρτη 21/12/2022. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένη απ’ τους γονείς.

Το κόστος της εκδρομής είναι 10€.

• Το νέο λογοτεχνικό βιβλίο είναι “Κάθε μέρα Χριστούγεννα ” του Β. Ηλιόπουλου.

Παρακαλώ όσοι δεν το έχουν να φέρουν 5 ευρώ!

• Σήμερα οι μαθητές της Α’ και Β΄ τάξης ετοίμασαν και γευμάτισαν στο εστιατόριο του σχολείου μας αγγλικό πρωινό.
  • Σήμερα τις 2 τελευταίες ώρες πραγματοποιήθηκε πρόβα για την Χριστουγεννιάτικη Γιορτή.
  • Μοιράστηκε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα των Μαθηματικών. Παρακαλώ να το επιστρέψετε υπογεγραμμένο από τον γονέα.
  • Παρακαλώ όλοι να μαθητές να μάθουν απ’ έξω τα λόγια τους για τη Χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

~> 19 μέρες για τα Χριστούγεννα!!! ☆

email: konstantinavoulki@gmail.com