Β Δημοτικού - 9 Μαΐου 2023

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Βιβλίο Mαθητή (B.M.)

• Σελ.68
  • Αντιγραφή:

Το ουράνιο τόξο εμφανίζεται στον ουρανό σαν μια κορδέλα με πολλά χρώματα. Τα εφτά χρώματα τα ονομάζουμε «χρώματα της ίριδας».

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Corpus: Επαναληπτικές Ασκήσεις στα Μαθηματικά.

• Σελ. 6, ασκ. 1,2

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Ανάγνωση: σελ. 68
  • Ορθογραφία:

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Σελ. 146-147-148-149 διαβάζω πολύ καλά το “Μαθαίνω”

Corpus: Επαναληπτικές Ασκήσεις στα Μαθηματικά

• Σελ. 6, ασκ. 3
  • Σελ.7, ασκ. 4

• Μοιράστηκαν οι Υπεύθυνες δηλώσεις για την εκπαιδευτική εκδρομή στο αρχαίο θέατρο των Φιλίππων, που θα πραγματοποιηθεί στις 15/05/2023.

Παρακαλώ όσοι θα συμμετάσχετε, να φέρετε υπογεγραμμένες τις δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι 9 ευρώ.

• Αύριο Τετάρτη 10/05 στις 12:00 σας περιμένουμε όλους στο “Τσάι στην Αγγλία” που θα πραγματοποιηθεί από τους μαθητές όλων των τάξεων.

Παρακαλώ να φοράτε επίσημα ρούχα. Όλοι οι μαθητές θα έρθουν κανονικά στο σχολείο με όλα τα βιβλία .

• Παρακαλώ καθημερινά να έχετε μαζί σας τα λόγια από την καλοκαιρινή παράσταση.

Ξεκινήσαμε τις πρόβες.

• Την 5η ώρα πραγματοποιήθηκαν πρόβες για την εκδήλωση “Τσάι στην Αγγλία”.
  • Την τελευταία ώρα παρακολουθήσαμε την παρουσίαση του λογοτεχνικού βιβλίου της Α’ τάξης.