Β Δημοτικού - 12 Δεκεμβρίου 2023

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία

Εξάσκηση στην ανάγνωση

• Β.Μ. σελ.46
  • Τ.Ε. ασκ.10 και 11 σελ.78
  • Στο Γραφής 1 κλίσαμε το ουσιαστικό η γάτα

Γράψαμε στο πράσινο τετράδιο την προπαίδεια του 9, του 10 και του 11

Pupil’s book σελ. 15

Να διαβάσετε πολύ καλά από το Β.Μ. σελ.46 τα θηλυκά ουσιαστικά σε διότι αύριο θα γράψουμε ένα θηλυκό ουσιαστικό για ορθογραφία

Άσκηση: να κλίνω στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά η καρδιά και η μέλισσα (ενικός και πληθυντικός αριθμός)

Να διαβάσετε πολύ καλά αυτά που σας έγραψα στο Γραφής 1

Να γράψετε στο πράσινο τετράδιο την προπαίδεια του 9, του 10 και του 11 έτσι όπως έχουμε γράψει και τις προηγούμενες (Δήμητρα)

Την Πέμπτη 13/12/2023, οι τάξεις Α’ και Β’ θα φτιάξουν μπισκότα στο εστιατόριο του σχολείου. Παρακαλώ πολύ, να προμηθευτείτε τα παρακάτω υλικά:

• Δημήτρης Κ.: 2 αυγά και σταγόνες λευκής σοκολάτας
  • Αλέξης: καστανή ζάχαρη
  • Μαριλένα: αγελαδινό βούτυρο
  • Ελένη: αλεύρι όλων των χρήσεων
  • Φιρουζέ: λευκή ζάχαρη
  • Βαγγέλης: μαγειρική σόδα και βανίλιες
  • Φώτης: λίγο αλάτι και σταγόνες σοκολάτας γάλακτος
  • Μίνα: βούτυρο
  • Βασίλης: 6 αυγά
  • Δήμητρα: αντικολλητικό χαρτί και σταγόνες ροζ σοκολάτας
  • Χαμζά: σταγόνες σοκολάτας γάλακτος
  • Απόλλωνας: 1 βαζάκι μερέντα
  • Θοδωρής: τρουφάκια

Παρακαλώ να μάθετε τα λόγια σας πολύ καλά!

• Ανταλλαγή δώρων: Να αγοράστε ένα μικρό δωράκι αξίας 10-15 ευρώ για το συμμαθητή ή τη συμμαθήτριά σας. Η ανταλλαγή δώρων θα γίνει στις 20/12/2023. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην πείτε σε κανέναν το όνομα του παιδιού που σας έτυχε στην κλήρωση. Η κλήρωση θα γίνει ΑΥΡΙΟ. Ας το κρατήσουμε για έκπληξη!!
  • Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλούς γονείς για την οργάνωση Χριστουγεννιάτικου catering κατά τη διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης παράστασης. Το κόστος που αναλογεί σε κάθε μαθητή είναι 4 ευρώ. Παρακαλούμε αν είναι δυνατόν να τακτοποιηθεί (το κόστος) μέχρι την Πέμπτη 14/12.
  • Μοιράστηκε το τεστ της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:
giorikonstantina@gmail.com

Companion σελ. 8 :  2 φορές αντιγραφή/ορθογραφία τις λέξεις 8,9,13,4,5,16 + pencil case = κασετίνα

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑ “BE=ΕΙΜΑΙ” ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ.