Β Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε άγνωστη Ορθογραφία.
  • Ασκήσεις εξάσκησης για την κλίση θηλυκών σε -α

Παιχνίδι επανάληψης προπαίδειας

Εικαστικά

Χριστουγεννιάτικη κατασκευή

pupils book p. 24-26

Βιβλίο Μαθητή

• Επανάληψη τις ασκήσεις που έχουμε κάνει στην ενότητα 12 “Ποπό! Κόσμος που περνά!”
  • Ανάγνωση: Επανάληψη τα κείμενα που έχουμε κάνει.
  • Να κλίνω στο τετράδιο γραφής το ουσιαστικό ” η ενότητα” και “η ποσότητα” σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

• Επανάληψη τις προπαίδειες.
  • Γράφω 2 φορές στο πράσινο τετράδιο Μαθηματικών την προπαίδεια του 6 και του 7

• Αύριο θα φτιάξουμε στο εστιατόριο του σχολείου μας χριστουγεννιάτικα μπισκότα. Παρακαλώ πολύ να φέρετε οπωσδήποτε τα εξής υλικά:
  • Ζεϊνέπ: 1 κουτί σκόνη κακάο
  • Ασημίνα: 1 αλεύρι όλων των χρήσεων
  • Ελιφ: 1 συσκευασία  κρυσταλλική ζάχαρη
  • Σαχρά: 1 βούτυρο
  • Μίρα: 1 σακουλακι σταγόνες σοκολάτας γάλακτος
  • Φώτης: 2 βανίλια
  • Δήμητρα: 2 μεγάλες κουταλιές αλάτι μέσα σε ένα σακουλάκι
  • Αμέλια: 2 αυγά
  • Βασίλης:  2 μεγάλες κουταλιές μαγειρική σόδα
  • Δωρόθεος: 1 σακουλάκι σταγόνες σοκολάτας λευκή
  • Σετσκίν: 1 σακουλακι σταγόνες σοκολάτας λευκή
  • Ντεφνέ: 1 αυγό
  • Εμινε: 1 σακουλακι σταγόνες σοκολάτας γάλακτος
  • Την Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί η λογοτεχνική ώρα! Να έχετε μαζί σας το βιβλίο ” Κάθε μέρα Χριστούγεννα“. Όσοι δεν το είχαν και έφεραν τα χρήματα θα σας το μοιράσω εκείνη την μέρα.
  • Την 3η και 5η ώρα πραγματοποιήθηκαν πρόβες για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Την Πέμπτη 15/12 θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων μέσα στην τάξη. Να πάρετε κάτι ουδέτερο και συμβολικό.
  • Μοιράστηκε στους μαθητές η υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη Δράμας, την Τετάρτη 21/12/2022. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένη από τους γονείς.

Το κόστος της εκδρομής είναι 10€.

• Μοιράστηκε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα των Μαθηματικών. Παρακαλώ να το επιστρέψετε υπογεγραμμένο από τον γονέα.
  • Παρακαλώ όλοι να μαθητές να μάθουν απ’ έξω τα λόγια τους για τη Χριστουγεννιάτικη παράσταση.

~> 12 μέρες για τα Χριστούγεννα!!! ☆

email: konstantinavoulki@gmail.com