Β Δημοτικού - 20 Φεβρουαρίου 2024

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία

Εξάσκηση στην ανάγνωση

• Β.Μ. 7 σελ.73
  • Β.Μ. 8 σελ.74
  • Τ.Ε. ασκ.4 και 6, σελ.24-26
  • Αντιγραφή: Β.Μ. σελ.73 (Το σχολείο…γκριζογάλανα μάτια.) και τις λέξεις από το κίτρινο πινακάκι

35. ”Υπολογίζω ένα αποτέλεσμα κάνοντας κάθετη αφαίρεση με δανεικό (α)”

• Β.Μ. σελ.100 ασκ.1

Companion σελ. 16 & 56

Ορθογραφία: Β.Μ. σελ.73 (Το σχολείο…γκριζογάλανα μάτια.) και τις λέξεις από το κίτρινο πινακάκι

Ανάγνωση: Β.Μ. 7 σελ.73

Άσκηση: Στο κείμενο από το Β.Μ. 7 σελ.73 βρίσκω στη δεύτερη παράγραφο τα ουσιαστικά, τα επίθετα και τα ρήματα και τα γράφω στο Γραφής 2.

1 φορά αντιγραφή και ορθογραφία τους αριθμούς 11-20

Activity book σελ. 19 ασκ. 3,4,5

• Για όποιον ενδιαφέρεται θα πραγματοποιηθεί Πρωτάθλημα σκάκι. Για τους μαθητές της Β’ δημοτικού θα πραγματοποιηθούν στις 2 Μαρτίου στις 9:30 το ατομικό πρωτάθλημα ενώ το ομαδικό στις 9 Μαρτίου στις 9:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης θύρα 4.
  • Μοιράστηκε το τεστ των Μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.
  • Παρακαλώ, τα χρήματα για το εστιατόριο να τα βάζετε μέσα σε ένα φάκελο που να γράφει το ονοματεπώνυμο του παιδιού.
  • Παρακαλώ πολύ, να διαβάζετε καθημερινά την προπαίδεια.
  • Παρακαλώ πολύ, να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να μου στείλετε στο προσωπικό μου email:

giorikonstantina@gmail.com

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο site του σχολείου https://www.axion.edu.gr/mathimatikoi-diagonismoi-kagkouro-kai-pythagoras-2024/)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν, να μου φέρει τα χρήματα για τη συμμετοχή και να μου δώσει γραμμένο ένα email:

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.