Β Δημοτικού - 25 Οκτωβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

• Σελ. 60-61
  • Αντιγραφή:

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας γίγαντας, ένας μεγάλος γίγαντας,  τόσο μεγάλος όσο σαράντα εκατομμύρια άνθρωποι μαζί.

• Σελ. 44, ασκ. 1,2

pupils book p. 11-13

• Ανάγνωση: σελ. 60-61
  • Ορθογραφία: σελ. 60

• Αύριο όλοι να έχουν μαζί τους το Ανθολόγo και το Corpus Επαναληπτικές ασκήσεις στη Γλώσσα. (κάποιοι τα άφησαν στα ράφια τους)
  • Στο Τετράδιο Γραφής των μαθητών έχει κολληθεί το ποίημα τους για τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να το μάθουν πολύ καλά εντός των επόμενων ημερών.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρετε από ένα μαντήλι στο σχολείο για το μάθημα της γυμναστικής. Θα παραμείνει στο ράφι μέχρι το τέλος της χρονιάς.
  • Την Τετάρτη 26/10/2022 οι μαθητές του δημοτικού θα παρακολουθήσουν παράσταση Καραγκιόζη από το Θέατρο σκιών του κύριου Γ. Βουλτσίδη, με θέμα “Ο Καρααγκιόζης και ο πόλεμος του 1940”. Το κόστος της παράσταση είναι 3 ευρώ.
  • Την επόμενη Τρίτη 01/11/22 θα γιορτάσουμε στο μάθημα των αγγλικών τη γιορτή του Ηαlloween. Όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να ντυθούν με ανάλογες στολές και όλοι να έχουν μαζί τους ένα σακουλάκι με γλυκά.  #treatortrick

email: konstantinavoulki@gmail.com