Είμαστε στο “εμείς” κι όχι στο “εγώ”

• Νέα

Οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης του ΑΞΙΟΝ με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση δημιούργησαν ένα αφιέρωμα για τη ζωή και τη δράση του Ιωάννη Μακρυγιάννη, ο οποίος διαχρονικά εκφράζει την ελληνική ψυχή και ενσαρκώνει τα ιδανικά της ελευθερίας, της δικαιοσύνης και της γενναιότητας.

Αναφέρθηκαν στη ζωή του, στη μύηση του στη Φιλική Εταιρεία καθώς και στους αγώνες που έδωσε για την απελευθέρωση της Ελλάδας. Ακόμη μελέτησαν την μεταπελευθερωτική του δράση, τις κατηγορίες εις βάρος του, αλλά και την σχέση του με την τέχνη.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την εργασία των παιδιών:

Αφιέρωμα για τη ζωή και τη δράση του Ιωάννη Μακρυγιάννη

Μέσα από τα λόγια του οι μαθητές αντιλήφθηκαν ότι όλοι πρέπει να σκεφτόμαστε το συλλογικό καλό και όχι το ατομικό και πως η φράση: Είμαστε στο “εμείς” κι όχι στο “εγώ” είναι πιο επίκαιρη από ποτέ.