Εγγραφές Σχολικού Έτους 2017-2018

• Νέα

Από το 2008 οι οικογένειες της περιοχής έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν ένα νέο σχο­λείο, που έχει επίκεντρο το μαθητή, συνεργάτη το γονέα και βοηθούς έμπειρους και άξιους εκπαιδευτικούς, το ΑΞΙΟΝ.

Το πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο ΑΞΙΟΝ δίνει έμφαση στη Νεοελληνική Γλώσσα και στα Φυσικομαθηματικά. Προσφέρει στο μαθητή ιδιαίτερη φροντίδα στις Ξένες γλώσσες και την τεχνολογία. Υλοποιεί εκπαιδευτικές επισκέψεις και περιβαλλοντικά προγράμματα με προσοχή στη συμπεριφορά, την ευπρέπεια και την ασφάλεια των μα­θητών. Έτσι, μικροί και μεγάλοι βιώνουν ένα νέο τρόπο μάθησης.

Στο ΑΞΙΟΝ τα παιδιά ζουν μια σχολική ζωή γόνιμη, ουσιαστική και συγχρόνως ευχάριστη, γιατί:

Q Οι μαθητές βρίσκονται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, απολαμβάνουν την αγάπη και τη φροντίδα που τους χρειάζεται.

Q Δάσκαλοι και καθηγητές είναι δίπλα στους μαθητές ως συνεργάτες και παιδα­γωγοί στην προσπάθειά τους για γνώση και επιτυχία.

Q Η γνώση προσφέρεται με σύγχρονο και ουσιαστικό τρόπο, ώστε να αφομοιώ­νεται από τον μαθητή.

Ο Δε χρειάζεται πλέον απογευματινή βοήθεια εκτός σχολείου (φροντιστήρια ή ιδιαίτερα) αφού όλα προσφέρονται μέσα στο σχολείο.

^ Μέσα από ομαδικές εργασίες και δραστηριότητες δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους.

Η λειτουργία των σχολείων ΑΞΙΟΝ βασίζεται στη σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ του σχολεί­ου και των γονέων. Με τον τρόπο αυτό μπορούμε να ασχοληθούμε με τον κάθε μαθητή προσωπικά, να βελτιώσουμε την προσωπικότητα και το γνωστικό του επίπεδο.

Επικοινωνία Καθημερινά στο 2541 0 81130

Για τη νέα σχολική χρονιά 2017-18 σας ενημερώνουμε ότι:

• Οι εγγραφές γίνονται κάθε μέρα 08.30 έως 16.00 στις εγκαταστάσεις των Σχολείων.
  • Στο Νηπιαγωγείο εγγράφονται όσα παιδιά συμπληρώνουν, μέχρι 31/12/2017, το 5ο έτος (για τα Νήπια) ή το 4ο έτος (για τα προνήπια)

Η έγκαιρη ολοκλήρωση της εγγραφής, βοηθάει το Σχολείο να προγραμματίσει σωστά τα τμήματα, να δημιουργήσει την ομοιογένεια που χρειάζεται και να οργανώσει σωστά τα δρομολόγια μεταφοράς των μαθητών, την αγορά των βιβλίων, την σίτιση κλπ.

Το Σχολεία ΑΞΙΟΝ με αριθμούς:

• 531 Διακρίσεις σε Ξένες γλώσσες, Υπολογιστές, διαγωνισμούς και εξετάσεις
  • 48 Προσωπικότητες τίμησαν με την παρουσία τους το ΑΞΙΟΝ
  • 28 Επισκέψεις και εκπαιδευτικές εκδρομές
  • 12 Συμμετοχές σε μαθητικά Συνέδρια
  • 4 Ευρωπαϊκά προγράμματα
  • 3 Συμμετοχές και παρουσιάσεις σε διεθνή Συνέδρια
  • 4 Συνεργασίες με διεθνή Πανεπιστήμια
  • 70 Στρ. έκταση
  • 5300 τ.μ. Κτίσματα
  • 500 Δένδρα (ελαιώνας, αμπελώνας, διάφορα οπωροφόρα, αμυγδαλιές κλπ)
  • 8 Γ ήπεδα