Ενημέρωση & παρουσίαση από τους εθελοντές Σαμαρίτες του Ερυθρού Σταυρού Ξάνθης.

Σήμερα οι μαθητές του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ενημέρωση – παρουσίαση πρώτων βοηθειών και πρόληψης ατυχημάτων από τους εθελοντές Σαμαρίτες του τοπικού τμήματος Ερυθρού Σταυρού Ξάνθης.

Τι κάνουμε αν λιποθυμήσει ένας συμμαθητής μας; Πώς αντιδρούμε σε έκτακτα περιστατικά; Πώς προστατεύουμε ένα τραύμα; Ποιους ειδοποιούμε αν κάποιος χρειάζεται τις πρώτες βοήθειες; Αυτές και ακόμη περισσότερες ερωτήσεις απάντησαν οι εθελοντές του Ε.Σ. σε μια δίωρη συνάντηση που τα είχε όλα, πάντα με λόγια ουσίας και λόγο αντιληπτό από τους μαθητές.

Στο τέλος οι μαθητές μας προσέφεραν τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν με πρωτοβουλία του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων για την ενίσχυση των δράσεων του Ε.Σ..

Οι μαθητές μας έμαθαν πολλά και χρήσιμα.

Τους ευχαριστούμε πολύ!