Επίσκεψη στη Δ.Ε.Υ.Α Αβδήρων

Ένα από τα πολυτιμότερα αγαθά για τον άνθρωπο είναι το νερό. Το χρησιμοποιούμε τόσο συχνά στην καθημερινότητά μας που πολλές φορές το θεωρούμε δεδομένο. Πώς, όμως, φτάνει το νερό στις βρύσες του σπιτιού και του σχολείου μας και είναι πάντα εκεί καθαρό και δροσερό, έτοιμο να μας ξεδιψάσει; Ποιο είναι το ταξίδι που ακολουθεί; Και τι συμβαίνει όταν έχουμε διακοπή νερού;

Αυτές και άλλες απορίες των μαθητών της Β’ και Γ’ Δημοτικού λύθηκαν σήμερα κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας στη Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης και Αποχέτευσης Αβδήρων. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους της Επιχείρησης και να ενημερωθούν από τους υπαλλήλους που εργάζονται εκεί για το ταξίδι που ακολουθεί το νερό μέχρι να φτάσει σπίτι μας.

Όλα όσα έμαθαν θα τους βοηθήσουν στο project που ετοιμάζουν στο πλαίσιο συμμετοχής τους στον διαγωνισμό ρομποτικής jrFLL!

Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία και την ενημέρωση.