Επίσκεψη στην Ιατρική Σχολή και το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας του ΔΠΘ

Οι μαθητές της Α’ και Β’ λυκείου του ΑΞΙΟΝ επισκέφθηκαν την Ιατρική Σχολή και το Τμήμα Μοριακής Βιολογίας του ΔΠΘ στην Αλεξανδρούπολη.

Εγίνε ξενάγηση στους χώρους του εργαστηρίου Ιστολογίας – Εμβρυολογίας και ακολούθησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με σκοπό την ενημέρωση των παιδιών για τις τεχνικές προγεννητικού ελέγχου.

Στη συνέχεια πραγματοποιηθηκε επίσκεψη στο εργαστήριο Βιολογίας της Ιατρικής σχολής , όπου την ξενάγηση ακολουθήσε ομιλία για την εξοικείωση των μαθητών με τεχνικές μοριακής διάγνωσης, όπως καλλιέργεια βακτηρίων, PCR, και αλληλούχιση νέας γενιάς.

Ευχαριστούμε την Καθηγήτρια Ιατρικής και Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ιστολογίας – Εμβρυολογίας του ΔΠΘ κ.Λαμπροπούλου Μαρια και τον βιολόγο κ. Κεσεσίδη Νίκο.