Επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Μαρώνειας

Με αφορμή το τελικό project του δημοτικού σχολείου ΑΞΙΟΝ με θέμα «Αρχαίος ελληνικός πολιτισμός», οι Β´ και Δ´ τάξεις επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο της Μαρώνειας, με σκοπό να συλλέξουν πληροφορίες και να εξερευνήσουν βιωματικά το χώρο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο θέατρο και να μάθουν όλα εκείνα τα στοιχεία, τα οποία έχουν καταστήσει το αρχαίο ελληνικό θέατρο άξιο αναφοράς και σύμβολο της ιστορίας.

Αφού περπάτησαν στο χώρο, κάθισαν στα εδώλια, διάβασαν όλα εκείνα που έχουν χαραχτεί στα μάρμαρα του θεάτρου αιώνες πολύ μακρινούς από εμάς και άκουσαν με προσοχή την ξενάγηση, κάνοντας πολλές ενδιαφέρουσες ερωτήσεις. Δε θα μπορούσαν φυσικά να αφήσουν το χώρο, χωρίς να εκμεταλλευτούν το θέατρο, όπως του αρμόζει. Έκλεισαν την επίσκεψή τους, λοιπόν, παίζοντας ένα μικρό απόσπασμα από τους «Όρνιθες» του Αριστοφάνη, οι οποίες αποτελούν το αντικείμενο μελέτης της Β´ τάξης για το τελικό project.