Εσείς είστε το αλάτι της γης

«Εσείς είστε το αλάτι της γης… Εσείς είστε το φως του κόσμου.» (Ιησούς Χριστός, κατά Ματθαίον)

Την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου, η Δ΄ και Ε΄ Δημοτικού επισκέφτηκαν τις Αλυκές Ξάνθης στην παραλία της Κεσσάνης. Εκεί οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά τη διαδικασία συλλογής αλατιού. Ο υπεύθυνος του χώρου μας ξενάγησε και μας ενημέρωσε για όλες τις λεπτομέρειες που αφορούν τις συγκεκριμένες εγκαταστάσεις αλλά και το κάθε βήμα της επεξεργασίας και παραγωγής βρώσιμου αλατιού.

Είχαμε, λοιπόν, τη χαρά να ακούσουμε για την ποσότητα αλατιού που παράγεται στον τόπο μας, αλλά και στις υπόλοιπες αλυκές της χώρας. Μάθαμε για την καλλιεργητική περίοδο, για τη διακίνηση του αλατιού, καθώς και για τη χρήση και σημαντικότητά του στην καθημερινή μας ζωή. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά συμπαγείς κρυστάλλους αλατιού που μόλις είχαν συλλεχθεί και καθαριστεί, αλλά ακόμα και να δοκιμάσουν από αυτό. Έτσι, για μια ακόμα φορά, καταφέραμε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις των μαθητών μέσω της βιωματικής μάθησης.