Η Γ’ Δημοτικού μαθαίνει για την εφημερίδα

Η Γ’ Δημοτικού του σχολείου μας επισκέφθηκε τα γραφεία της τοπικής εφημερίδας «ΑΓΩΝΑΣ»,  στα πλαίσια της ενότητας που επεξεργαστήκαμε στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος με θέμα την επικοινωνία και την ενημέρωση.

Ο εκδότης της εφημερίδας, κ. Κοσμάς Γεωργιάδης, μας ξενάγησε στους χώρους όπου γίνεται η σύνταξη των άρθρων και η εκτύπωση των ημερήσιων φύλλων. Τα παιδιά παρακολούθησαν από κοντά τον τρόπο έκδοσης ενός έντυπου μέσου ενημέρωσης, για το οποίο συζητήσαμε στο σχολείο. Φεύγοντας πήραν ως δώρο μία εφημερίδα, για να μελετήσουν καλύτερα το περιεχόμενό της.

Η βιωματική μάθηση αποτελεί πάντα την πιο ευχάριστη και αυθεντική διαδικασία απόκτησης γνώσεων για τους μικρούς μαθητές μας. Ευχαριστούμε πολύ την εφημερίδα για τη φιλοξενία!