“Ήχοι Αρχαίων” στο μουσείο Αβδήρων

Επίσκεψη σε μια σπάνια έκθεση και πολύ περισσότερο ευκαιρία μύησης στους ήχους των αρχαϊκών Ελλήνων.

“Ήχοι Αρχαίων” στο μουσείο Αβδήρων όπου οι μαθητές μας είδαν, άκουσαν και έμαθαν για τα 17 απομιμήματα αρχαίων ελληνικών μουσικών οργάνων τα οποία τα χειροποίησε ο Γιώργος Πολύζος.

Όργανα όπως:

• Η σάλπιγγα των κηρύκων,
  • Η ομηρική φόρμιγγα (φόρμιμξ) των αοιδών,
  • Η κιθάρα του Απόλλωνα,
  • Η βάρβιτος των λυρικών ποιητών,
  • Το τύμπανο της Κυβέλης και των ορχούμενων Μαινάδων και τα άλλα μουσικά όργανα γοήτευσαν μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Μέσα από αυτό το εκπαιδευτικό πρόγραμμα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν τον σημαντικό ρόλο της μουσικής σε όλες τις εκφάνσεις του δημόσιου και ιδιωτικού βίου των αρχαίων Ελλήνων.

Συγχαρητήρια στα στελέχη του Μουσείου Αβδήρων, χρόνια τώρα το έχουν αναδείξει σε πηγή γνώσης και ευχάριστων εμπειριών για όλους.