Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης

Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης και παρακολούθησαν μια φωτογραφική έκθεση δύο Ιταλών καλλιτεχνών με θέμα την Ελλάδα.

Οι δύο Ιταλοί καλλιτέχνες, ο καθένας με το ύφος του και την προσωπική του ευαισθησία, έχοντας σαν κοινό άξονα την αρχιτεκτονική, εντόπισαν πολιτιστικές ρίζες, συσχετισμούς και εκατέρωθεν επιρροές ανάμεσα στο Αιγαίο και την Αδριατική.

Το εκτιθέμενο φωτογραφικό έργο σε συνδυασμό με την εξαιρετική ξενάγηση και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που συμμετείχαν οι δύο τάξεις έδωσαν στους μαθητές/τριες την δυνατότητα να ανακαλύψουν, να απολαύσουν και να εμβαθύνουν την γνώση τους γύρω από τους αρχιτεκτονικούς θησαυρούς που κρύβει η χώρα μας. Θαύμασαν από κοντά τα έργα, εξέφρασαν τις απορίες καθώς και τις απόψεις τους για την αρχιτεκτονική δημιουργώντας ένα ιδανικό κλίμα για συζήτηση.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους για την ξενάγηση και τη φιλοξενία!