Μαθητές βρίσκουν την ομάδα αίματος

• Νέα

Την Δευτέρα η Α´Λυκείου του ΑΞΙΟΝ, επισκέφθηκε το ΕΚΦΕ ΞΑΝΘΗΣ και συμμετείχαν σε εργαστηριακή άσκηση-προσομοίωσης σχετικά με τον προσδιορισμό της ομάδας αίματος στον άνθρωπο (Σύστημα ΑΒΟ και Σύστημα Rhesus).

Επίσης συζήτησαν και τους κινδύνους που κρύβει μια “λάθος” εκτίμηση (η οποία μπορεί να οδηγήσει μέχρι και στον θάνατο) κατά τη μετάγγιση αίματος.

Τα δείγματα ήταν φτιαγμένα από χημικά αντιδραστήρια (και όχι ανθρώπινο αίμα, για ευνόητους λόγους).

Με την χρήση απλών χημικών αντιδράσεων, τα παιδιά ταυτοποίησαν τα εν λόγω δείγματα – ομάδες αίματος.
Ευχαριστούμε την κα. Ολυμπία και την κα. Ξανθίππη (Χημικό και Βιολόγο αντίστοιχα του σχολείου μας) και φυσικά την κα Νατάσα, Βιολόγο από το ΕΚΦΕ Ξάνθης για την φιλοξενία και την ωραία οργάνωση της άσκησης.

Η χρήση εργαστηρίων είναι βασικότατο γεγονός μάθησης σε ορισμένα μαθήματα.