Πρώτο βραβείο στο τουρνουά Φυσικής ΙΥΡΤ

• Νέα

Καμαρώνουμε για όλα τα παιδιά μας στο ΑΞΙΟΝ. Κάποια μας χαροποιούν ιδιαίτερα, Νάνσυ Δαλακούρα της Β’ Λυκείου.

Δύο ελληνικές ομάδες ταξίδεψαν στη Σόφια της Βουλγαρίας για το καθιερωμένο τουρνουά Φυσικής ΙΥΡΤ με μαθητές διαφόρων σχολείων που εκπροσωπούν διεθνώς τη χώρα μας ίσως τον δυσκολότερο παγκοσμίως αγώνα ομάδων σε φυσικά προβλήματα.

Είναι οι διακριθέντες στις φυσικές επιστήμες που διαγωνίζονται πλέον διεθνώς:

• Greece-Ionizers με captain την Νάνσυ Δαλακούρα μαθήτρια Β’ Λυκείου του ΑΞΙΟΝ.
  • Greece-Smartinis.

Το χρυσό πρώτο βραβείο που κατέκτησαν τους δικαιώνει, περισσότερο διότι είναι η πρώτη φορά που το κατακτά Ελληνική αποστολή σ´αυτόν τον διαγωνισμό.

Διαγωνίστηκαν 10 ομάδες από 5 χώρες (2 από τη καθεμία): Βουλγαρία, Σλοβακία, Ρουμανία, Τουρκία και Ελλάδα.
Συγχαρητήρια στους μαθητές, στους μέντορες και στην Ένωση Ελλήνων Φυσικών για το επίτευγμα.

Καλή συνέχεια στο παγκόσμιο χώρο και στους στόχους τους!