Συμμετοχή του ΑΞΙΟΝ στο 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Με την παρουσίαση της εργασίας “Διδασκαλία Προγραμματισμού στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό, Χωρίς τη Χρήση Υπολογιστή”, στη θεματική ενότητα Καινοτόμες πρακτικές στη διδασκαλία και στην εκπαίδευση ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του ΑΞΙΟΝ στο 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής. Το συνέδριο έγινε στην Καστοριά από τις 24 έως τις 26 Απριλίου με τη συμμετοχή πάνω από 300 καθηγητών Πληροφορικής από όλη την Ελλάδα.

Η εργασία παρουσιάστηκε από τον Διευθυντή του Δημοτικού και υπεύθυνο πληροφορικής και επικοινωνιών του ΑΞΙΟΝ κ. Μαυρίδη Ανέστη.

Πρόκειται για δύο παιχνίδια που αναπτύχθηκαν στο σχολείο μας, στα πλαίσια της εβδομάδας κώδικα, με σκοπό την εκμάθηση των βασικών αρχών του προγραμματισμού των υπολογιστών από παιδιά νηπιαγωγείου, Α’, Β’ και Γ’ Δημοτικού.

Τα παιχνίδια δοκιμάστηκαν στους μαθητές μας με πολύ μεγάλη επιτυχία.

Μπορείτε να διαβάσετε όλη την εργασία πατώντας στο σύνδεσμο.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο από την παρουσίαση στο κανάλι μας στο youtube, πατώντας εδώ.