Συμμετοχή στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Μετάφρασης 2020

• Νέα

«Juvenes Translatores»

Την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου οι μαθητές του ΑΞΙΟΝ Α. Ιωαννίδου, Κ. Χουσεΐν, Α. Γούλας συμμετείχαν στον 14ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό «JuvenesTranslatores» που διοργανώνει η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Οι γλώσσες επιλογής για τη μετάφραση ήταν τα αγγλικά. Τηρώντας τα μέτρα προστασίας για τον περιορισμό εξάπλωσης της πανδημίας οι μαθητές μας τη φετινή χρονιά διαγωνίστηκαν από το σπίτι.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που γεννήθηκαν το 2003. Στόχος του είναι να προωθήσει, να αναγνωρίσει και να επιβραβεύσει την εκμάθηση ξένων γλωσσών αλλά και να εμπνεύσει τους νεαρούς γλωσσομαθείς. Μάλιστα η επιλογή των σχολείων που συμμετέχουν προκύπτει από κλήρωση καθώς εξαρτάται από τον αριθμό των εδρών που η χώρα αυτή έχει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Η δοκιμασία της μετάφρασης πραγματοποιήθηκε την ίδια ημέρα, σε όλες τις χώρες της ΕΕ. Η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα αξιολογήσει τις μεταφράσεις και θα επιλέξει την καλύτερη μετάφραση από κάθε κράτος μέλος της ΕΕ. Οι 28 νικητές θα βραβευτούν με ένα τριήμερο ταξίδι στις Βρυξέλλες και θα λάβουν ένα έπαθλο.

Τα ελληνικά σχολεία που έλαβαν μέρος στο φετινό διαγωνισμό είναι:

• 11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, Ηράκλειο
• 1o Γενικό Λύκειο Ναυπλίου, Ναύπλιο
• 1ο Γενικό Λύκειο Λάρισας, Λάρισα
• 1ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθηνών – Γεννάδειο, Αθήνα
• 2ο Γενικό Λύκειο Αρτέμιδας, Αρτέμιδα Αττικής
• 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθήνας, Αθήνα
• 3o Γενικό Λύκειο Βύρωνα, Βύρωνας
• 3o Γενικό Λύκειο Τρίπολης, Τρίπολη
• 3ο Γενικό Λύκειο Παλαιού Φαλήρου, Παλαιό Φάληρο
• 3ο Γενικό Λύκειο Χίου, Χίος
• 4ο Γενικό Λύκειο Παλαιού Φαλήρου, Παλαιό Φάληρο