Β΄ Λυκείου: Επίσκεψη στο Εργαστήριο Μικροκυμάτων του Δ.Π.Θ.

emk-front

Την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014, η Β΄ τάξη του Λυκείου ΑΞΙΟΝ, επισκέφθηκε το εργαστήριο Μικροκυμάτων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης στην Ξάνθη. Η επίσκεψη έγινε, στα πλαίσια του μαθήματος Τεχνολογία Επικοινωνιών που διδάσκεται στην Τεχνολογική κατεύθυνση αλλά και του project που για φέτος έχει το θέμα “Η ιστορία των Τηλεπικοινωνιών”.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον καθηγητή κ. Κυριακού Γιώργο και είχαν τη μοναδική ευκαιρία να δουν τόσο το ερευνητικό εργο, όσο και τον εξοπλισμό που διαθέτει το εργαστήριο.

Το ενδιαφέρον των παιδιών επικεντρώθηκε κυρίως στα όργανα μέτρησης της ακτινοβολίας από ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Μετρήσαν τα κινητά τους τηλέφωνα, μια ασύρματη συσκευή WiFi και έναν φούρνο Μικροκυμάτων. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων των παιδιών ήταν αρκετά ικανοποιητικά ειδικά για τηλέφωνα νέας γενιάς.

Ευχαριστούμε πολύ τον καθηγητή κ. Κυριακού Γιώργο για την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση αλλά και τη διάθεση να απαντήσει σε όλες τις απορίες των παιδιών.

emk4 emk2
emk3 emk1

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο εργαστήριο μικροκυμάτων του ΔΠΘ εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή ο κ. Μαυρίδης Ανέστης, υπεύθυνος πληροφορικής και επικοινωνιών των σχολείων ΑΞΙΟΝ και καθηγητής των παιδιών που μετείχαν στην επίσκεψη.