Βιβλιοπαρουσίαση από τη Δ’ δημοτικού

Ψέματα… Γιατί καταφεύγουμε σε αυτά; Αποτελούν εγγενές ή επίκτητο χαρακτηριστικό της προσωπικότητάς μας; Μήπως οι άνθρωποι επιλέγουν να πουν ψέματα, γιατί επιζητούν αυτό που θα τους κάνει καθολικά αποδεκτούς;

Όλοι μας κάποια στιγμή αισθανθήκαμε την ανάγκη να πούμε ψέματα… Η ηρωίδα του λογοτεχνικού μας βιβλίου, η Χριστίνα, ένα κορίτσι δεκαπέντε ετών, βρίσκεται στην εφηβεία, την πιο καθοριστική περίοδο της ζωής ενός ανθρώπου…Επιλέγει τον δρόμο του ψέματος, καθώς επιθυμεί να απορρίψει την πραγματικότητα που την περιβάλλει. Αισθάνεται ότι ο νέος της κοινωνικός περίγυρος δε θα την αποδεχθεί για αυτό που πραγματικά είναι. Διστάζει να πει την αλήθεια για τη ζωή της ακόμη και σε αυτούς που θεωρούνται συγγενείς της, θέλοντας να κρύψει όσα τη βασανίζουν. Ωστόσο, θα δημιουργήσει έναν νέο κόσμο που και πάλι δεν είναι αυτός που ονειρεύεται.

Θα κληθεί να διαχειριστεί καταστάσεις που τη φέρνουν αντιμέτωπη με τα ψέματά της… Στο τέλος, όμως, η πραγματική φιλία που θα αναπτύξει με έναν συμμαθητή της θα αποτελέσει την κινητήρια δύναμη για να βρει το κουράγιο να αποκαλυφθεί. Ορμώμενη από την απάτη που διέπραξε μια συμμαθήτριά της και έχοντας κατανοήσει ότι τα ψέματα δεν οδηγούν πουθενά, παρά μόνο σε άλλα καινούργια και μεγαλύτερα, η Χριστίνα θα ξεδιπλώσει την ψυχή της στον πιο αγαπητό της φίλο και θα βρει τη λύτρωση.

Η Δ΄ Δημοτικού διάβασε και αφουγκράστηκε τις φοβίες της πρωταγωνίστριας στο πλαίσιο της λογοτεχνικής ώρας. Στη συνέχεια, παρουσίασε το βιβλίο της Ζωρζ Σαρή στη Γ’ Δημοτικού μέσω των τεχνικών της αφήγησης και της δραματοποίησης. Οι  μικροί μας μαθητές αποφάσισαν να λένε πάντα την αλήθεια αλλά και να δέχονται την αλήθεια του άλλου!

Η δασκάλα της τάξης

Μπερετζίκη Αγγελική