Η Κατίνα Βέικου-Σεραμέτη εμπνέει του μαθητές της Ε τάξης να δημιουργήσουν.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων από το Δίκτυο Λόγου και Πράξης για τα 100 χρόνια από τη γέννηση της Κατίνας Βέικου – Σεραμέτη, τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012, τα σχολεία ΑΞΙΟΝ τίμησαν την εν λόγω συγγραφέα με τον δικό τους τρόπο.

Έπειτα από την ομιλία του κ. Θανάση Μουσόπουλου, ο οποίος γνώριζε προσωπικά την κ. Βέικου – Σεραμέτη, και με την παρουσία του κ. Μιχάλη Σπανίδη, η Ε’ τάξη οργάνωσε μια παρουσίαση προς τιμήν της.

Οι μαθητές παρουσίασαν πτυχές της ζωής και του έργου της και εξέθεσαν τις εικαστικές δημιουργίες τους. Παρουσίασαν ακόμη τα ποιήματα που έγραψαν οι ίδιοι με αφορμή τα ποιήματα που είχαν επεξεργαστεί και αναλύσει στην τάξη.

Στο τέλος της παρουσίασης έλαβε χώρα ένα βιωματικό εργαστήρι σύνθεσης ποιήματος με τη συμμετοχή όλων των τάξεων του δημοτικού, με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού της Ε΄ τάξης, κ. Νίκης Ξενοπούλου.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην εκδήλωση παρευρέθηκε και μίλησε στους μαθητές και η κόρη της κ. Βέικου – Σεραμέτη.