Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού

dimotiko_xmas

Το πνεύμα των Χριστουγέννων μας υπενθύμησαν τα παιδιά του Δημοτικού ΑΞΙΟΝ, με μια όμορφη γιορτή την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου το απόγευμα.

dimotiko_xmas_2Στο πρώτο μέρος, τα παιδιά της Β΄ τάξης παρουσίασαν το θεατρικό έργο “Μια ξεχωριστή μέρα στου μπαρμπα-Πανώφ”, διασκευασμένο από τον Λέων Τολστόι και προσαρμοσμένο στην ελληνική πραγματικότητα.

Στο δεύτερο μέρος, τα παιδιά της Α΄ τάξης απήγγειλαν ποιήματα, ενώ η χορωδία του σχολείου τραγούδησε κάλαντα από την Πελοπόνησο, την Κέρκυρα, τα Δωδεκάνησα, τη Θράκη, τον Πόντο και τη Μικρά Ασία. Τα παιδιά της χορωδίας συνόδευσε η δασκάλα τους της μουσικής κ. Ανδρονικίδου Νατάσσα στο πιάνο, ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου Ξυνίδης Γιώργος στην κιθάρα αλλά και ο κ. Κολοβός Στέλιος στην κιθάρα, στο ούτι και την ποντιακή λύρα.

dimotiko_xmas_3