Οι εκπαιδευτικοί του ΑΞΙΟΝ συνεχίζουν να εκπαιδεύονται

• Νέα

Μάθημα σε διαδραστικό πίνακα

Συνεχίζεται και ολοκληρώνεται ο κύκλος σεμιναρίων, που ξεκίνησε το περασμένο καλοκαίρι στα σχολεία ΑΞΙΟΝ, με θέμα «Εκπαίδευση στη χρήση των διαδραστικών πινάκων».

Τα σεμινάρια είναι διάρκειας συνολικά 12 ωρών και αφορούν όλους τους εκπαιδευτικούς, που εργάζονται στα σχολεία ΑΞΙΟΝ.

Τον συγκεκριμένο κύκλο, που αρχίζει την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2011 και ολοκληρώνεται την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου, θα παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου.

Ο στόχος του σεμιναρίου είναι διπλός: από τη μία η εξοικείωση των εκπαιδευτικών με τη χρήση και τις λειτουργίες του διαδραστικού πίνακα και από την άλλη η ανάπτυξη των κατάλληλων δεξιοτήτων, ώστε αυτοί να είναι σε θέση να οργανώσουν τα δικά τους πρωτότυπα μαθήματα.

Το ΑΞΙΟΝ διαθέτει πλέον 8 αίθουσες με διαδραστικούς πίνακες και δυνατότητες μαθημάτων χρησιμοποιώντας  τεχνολογίες αιχμής.

Εκπαιδευτής του σεμιναρίου θα είναι ο κος Ανέστης Μαυρίδης, υπεύθυνος πληροφορικής και επικοινωνιών του ΑΞΙΟΝ.

Ο κος  Μαυρίδης είναι διδάκτωρ του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του ΔΠΘ, καθώς και πιστοποιημένος εκπαιδευτής χρηστών διαδραστικών πινάκων της εταιρίας SMART.