Άλλη μια σπουδαία διάκριση αλά Γαλλικά!

Το ΑΞΙΟΝ συμμετείχε στην 5η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα Γαλλικά, «Conseil des Jeunes Citoyens» (Συμβούλιο Νέων Πολιτών) που διοργανώνει το Κολέγιο «ΔΕΛΑΣΑΛ» το Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018.

Σε αυτό το σχολικό περιβάλλον υψηλού επικοινωνιακού επιπέδου, οι μαθητές εφαρμόζουν τεχνικές επιχειρηματολογίας για να παράγουν ικανό δημόσιο λόγο. Οι μαθητές σε ρόλο Ομιλητή, Μέντορα, ή Χρονομέτρη-Αγγελιοφόρου ανακαλύπτουν τα οφέλη του διαλόγου και της συνεργασίας και προωθούν τις απόψεις τους. Οι αγωνιζόμενοι χρησιμοποιούν τη δύναμη της αμφισβήτησης, αξιοποιούν τον δυναμισμό τους, τη γοητεία του λόγου τους και τις γνώσεις τους στη γαλλική γλώσσα σε έναν νέο ρόλο: αυτόν του ενεργού πολίτη!

Η μαθήτρια της Β’ Γυμνασίου Ρεγγίνα Κουρτίδη διαγωνίσθηκε στους Διττούς Λόγους και κέρδισε την 1η θέση ανάμεσα σε 160 μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου!

Οι μαθητές που εκπροσώπησαν το σχολείο μας στον Αυθόρμητο Λόγο είναι:

Άννα Αύρα Πατσίκα: Α’ γυμνασίου

Σταμάτιος Θεοφιλόπουλος: Β’ γυμνασίου