Διαγωνισμός μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης “Juvenes Translatores”.

• Νέα

Οι νέοι λαμπροι γλωσσολόγοι συμμετέχουν στον ετησιο διαγωνισμό μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης Juvenes Translatores.

Οι μαθητές της Γ λυκείου Δ. Σισκου, Κ. Καλλαντζη, Χ. Σολομωτα, Χ. Αμοιριδης και Σ. Παράσχου συμμετείχαν στον διαγωνισμό μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης Juvenes Translatores που διεξαγεται απο το 2007.

Ο διαγωνισμός “Juvenes Translatores” ενεργοποιεί τους μαθητές ώστε να ανακαλύψουν τις μεταφραστικές τους δεξιότητες και υπογραμμίζει τη σπουδαιότητα της γλωσσομαθειας ως εργαλείο!

Ο απώτερος σκοπος της διοργάνωσης από την ευρωπαϊκή ένωση εστιάζει στην εκμάθηση ξένων γλωσσών, για
να είναι οι Ευρωπαίοι “ενωμένοι μέσα από τη διαφορετικότητα” καθως και να είναι σε θέση να καταλαβαίνουν και άλλες γλώσσες εκτός από τη μητρική τους.

Ο νικητής κάθε χώρας βραβεύεται στις Βρυξέλλες.

Καλή τύχη σε όλους τους συμμετέχοντες!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικος : Μ. Αλατα, φιλόλογος & διευθύντρια του Γυμνασίου ΑΞΙΟΝ